На зустріч до Всесвітнього дня сільської жінки представників БО БФ «Меморі86» запросила Ольга Заставська, голова громадської організації «Рада жінок-фермерок». Маємо постійну співпрацю з активним жіноцтвом, яке об’єднує пані Ольга, підтримуємо людей у сільській місцевості разом із членкинями «Ради жінок-фермерок».
Наразі в Україні зменшилася кількість чоловіків, працюючих в аграрному секторі, тому жінки частіше опановують нові сільськогосподарські професії, стають лідерками аграрних підприємств та управляють власним бізнесом. Станом на березень 2024 сільське господарство знаходилось на десятому місці серед сфер, де найбільше жінок-керівників.
Тож, маючи можливість зустрітися, обговорити реалії та перспективи, Інна Мігуля, програмна директорка та співзасновниця «Меморі86», привітала подруг із всесвітнім святом, яке надає шану жінкам-трудівницям сільської ниви.
На зустрічі обговорили багато важливих тем.
Це й основні виклики перед місцевими жінками і жінками ВПО в сільських громадах під час війни. Прозвучали розповіді про ініціативи, які вдалося реалізувати, та про те, як вони вплинули на добробут громад.
Діалог щодо причин та шляхів подолання страху, через який жінки бояться розпочинати власну справу, підтримала Інна Мігуля.
Вона із сумом зазначила розповсюджений стан безпорадності та очікування, притаманний людям, які втратили все на окупованих територіях і досі чекають на повернення додому. З досвіду роботи психологині БФ «Меморі86», бачимо звернення стосовно невизначеності та нерозуміння, що робити…
“Нині на жінок загалом, а також на сільську жінку тягарем лягає відповідальність за дітей, за життєздатність родини. І це спричиняє стрес та проблеми зі здоров’ям. На жаль, сільські жінки мають менше можливостей отримати якісну медичну допомогу та схильні відкладати звернення до лікаря”.
Та, можливо, лише зараз настав розуміння, що треба долати синдром відкладеного життя і розпочинати робити щось тут і зараз – і в сенсі здоров’я, і щодо самовизначення.
Багато реалізованих у співпраці із активними жінками сільської місцевості проєктів дає надію на більше залучення ВПО до спільної роботи. Зрозуміло, що жінки ВПО передпенсійного віку найбільш уразливі. Та з людьми треба розмовляти та демонструвати їм найкращі практики власним прикладом.
Важливою є роль органів місцевого самоврядування у формуванні тренду в громаді – активність голови громади завжди надихає мешканців бути поруч.
“Ми це бачимо у нашій спільній роботі з представниками громад, які щиро приєднуються до наших ініціатив”, – сказала пані Інна. Згадала про створення лавандинового поля на території Михайло-Лукашівської громади, участь у цій справі жителів довколишніх сіл.
Впевненості надав і проєкт Born to be oneself – маємо розширення довкола «Меморі86» кількості людей, здатних до активної самореалізації.
Майбутній проєкт «Меморі86» має на меті підтримку людей похилого віку та людей з інвалідністю. Цей проєкт надає багато можливостей підтримки сільської жінки зокрема.